Projektowanie terenów zielonych w 2022 roku – jakie trendy?

Projektowanie terenów zielonych w 2022 roku – jakie trendy?

Poszczególne zjawiska, występujące w różnych branżach gospodarki determinowane są przez trendy. Nie inaczej sprawa wygląda na rynku projektowania terenów zielonych. W projektowaniu tego typu tak samo, jak w architekturze czy modzie trendy potrafią funkcjonować latami, a wszelkie zmiany trendów budzą wiele kontrowersji. Pojawiające się trendy wyznacza kierunek, lecz same są kształtowane przez wydarzenia dziejące się na świecie. Obecnie rośnie świadomość w kwestii ocieplenia klimatu, dlatego architekci krajobrazu projektują ogrody według zasad zrównoważonego rozwoju.

Jak wygląda ekologiczne projektowanie terenów zielonych?

Zazwyczaj tereny zielone składają się z trawnika. Projektowanie terenów zielonych może być planowane przy uwzględnieniu obecnych trendów ekologicznych lub też nie. Z pewnością intensywnie zielone połacie trawy z rabatami, wypełnionymi poszczególnymi gatunkami roślin ozdobnych nie są na przykład zgodne z zadami zrównoważonego rozwoju. Dlaczego? Ponieważ zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób wymusza konieczność stosowania środków chemicznych, aby usuwać chwasty. Ekologiczne tereny zielone można łatwo utworzyć, zakładając trawnik, który zawiera pewną liczbę bioróżnorodnych chwastów, a takie pozytywne działanie wpisuje się w obecne trendy. Biorąc pod uwagę projekty osiedli mieszkalnych i budynki biurowe z terenami zielonymi można zauważyć, że architekci krajobrazu często stawiają na łąki kwietne. Oprócz bycia trendy takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przykładowo nie trzeba poświęcać zbyt dużo czasu na utrzymanie łąki, a duże urozmaicenie gatunków roślin sprzyja zapylaniu przez owady.

Tworzenie zielonych terenów – rola roślin ozdobnych

Jeśli chcesz stworzyć ekologiczne tereny zielone, ponieważ wykorzystałeś okazję na apartamenty na sprzedaż Gdynia, musisz poszukać gatunków występujących w okolicy. Dobór podobnych lub tych samych gatunków pozwala na dobre zaaklimatyzowanie się roślin do zastanej gleby i obecnych warunków hydrologicznych i słonecznych. Omawiając trendy, trzeba pamiętać o komponowaniu roślin użytkowanych z tymi ozdobnymi. W ten sposób tereny zielone mają nie tylko walory estetyczne, lecz przynoszą korzyści w postaci pożywienia.

Projektowanie terenów zielonych a dobór materiałów

Okazuje się, że projekty terenów zielonych implementują rozwiązania, jakie determinują projekty domów nowoczesnych. W związku z tym materiały muszą być ekologiczne i przyjazne naturze. Bezpieczne tereny zielone nie mogą powstawać bez uwzględnienia ścieżek i placyków. W tej materii warto pamiętać o zaimplementowaniu przepuszczalnej nawierzchni na przykład pochodzenia żwirowego.